Trieda a bieda #13

25.11.2019

Ďalší týždeň v Tipsport lige, ďalšie zápasy, ďalšie úspechy a zlyhania. Tohtosezónna druhá časť rubriky TRIEDA A BIEDA je tu. V minulom týždni sa odohralo až 16 stretnutí najvyššej slovenskej hokejovej súťaže, takže o momenty, ktoré pútali zraky a pozornosť divákov, núdza nebola. Gólová nádielka, víťazná vlna, no i nečakané prehry. Toto a oveľa viac prinieslo uplynulých sedem dní. Tak poďme na to!

TRIEDA

Kráľ strelcov zažiaril

O hokejových kvalitách Marcela Haščáka nemožno pochybovať, no pripísať si v jednom zápase 4 góly a dve asistencie? To už je na slovenské pomery viac než obdivuhodná porcia bodov. Košickému útočníkovi sa tento husársky kúsok podaril v utorkovom domácom zápase proti Liptovskému Mikulášu, ktorý domáci zvládli v pomere 8:0. Slovenský reprezentant bol len jeden bod od toho, aby vyrovnal jemne bradatý rekord. Jedná sa o celkom peknú paralelu s minulosťou, keďže hokejový osud to zariadil tak, že v roku 1994 sa inému košickému útočníkovi podarilo zaznamenať v jednom dueli až 7 bodov a bolo to takisto proti Liptovskému Mikulášu. Vtedy len osemnásťročný Miroslav Pažák zažil hokejový galavečer a bodovú explóziu v podobe štyroch gólov a troch asistencií. Marcel sa okrem iného touto svojou aktivitou vyšvihol na čelo kanadského bodovania jednotlivcov. Momentálne individuálnym štatistikám kraľuje ako najlepší strelec (19 gólov) a najproduktívnejší hráč (29 bodov).

Vojaci na víťaznej vlne

Trenčania si cez týždeň pripísali cenné skalpy z domáceho stánku protivníka a po týchto dvoch výhrach sa hráči spod hradu Matúša Čáka môžu pochváliť slušnou minisériou. Posledných 5 zápasov, 5 víťazstiev a 13 bodov do tabuľky. Do novembra síce vstúpili najtesnejšou prehrou 1:0 na ľade Liptákov, no odvtedy chuť prehry nepoznali. Postupne si poradili so Zvolenom, Banskou Bystricou, Budapešťou, Michalovcami a Nitrou. Štyri z týchto stretnutí znamenali výhru len o jeden gól, z toho dva našli svojho víťaza až po predĺžení. Najviac silu Trenčína pocítil maďarský súper, ktorý odchádzal za hranice s debaklom 9:2, vďaka čomu sa Trenčania dostali do tejto rubriky minulý týždeň. Dnes sú tu opäť a to za lúpež piatich bodov z klzísk súperov. Fanúšikovia Dukly by sa určite nenahnevali, keby svojich miláčikov našli v tejto rubrike aj o týždeň.

Nováčik s neutíchajúcou podporou

Mesto Michalovce je známe ako srdce Zemplína. Srdce majú aj tamojší ľudia a je to srdce hokejové. V náročných dueloch proti Trenčínu a majstrovi z Banskej Bystrice prišli podporiť svojich bojovníkov v počte 3800, čo oficiálne zápisy prekladajú slovom VYPREDANÉ. Proti Vojakom to síce nestačilo, no proti Baranom podpora už ovocie priniesla. Víťazstvo 3:1 proti majstrovi. Zásluhu na tom určite malo aj odhodlanie a vernosť domácich fanúšikov, ktorí ukazujú, že o hokej majú evidentný záujem. Uvidíme do akých výšin tohto nováčika dotlačí záujem a podpora skalných. Každopádne sa jedná o ukážkovú symbiózu divákov a hráčov, a preto to hodnotíme slovom TRIEDA.

Parádny zákrok

Muži s maskou, ktorí krvopotne hája svoju svätyňu. To sú hokejoví brankári. No z času na čas sa premenia aj na kúzelníkov a podarilo sa to aj Christiánovi Pavlasovi. Domáce Nové Zámky v zápase proti Nitre čelili v prvej tretine za stavu 1:1 početnej výhode protivníka. Krásnu presilovkovú kombináciu už-už zakončovali do odkrytej časti bránky, no to by v nej nesmel byť spomínaný gólman, ktorý svojím brilantným zásahom pomohol udržať nerozhodný stav a veľkou mierou prispel ku konečnému skóre 4:1 v prospech hostiteľa. Veď nakoniec posúďte sami. (VIDEO)

BIEDA

Vpredu to nešlo

Posledný týždeň nezastihol ofenzívu Corgoňov v najlepšej forme. V dueloch s Novozámčanmi a Trenčanmi sa dokázali modrí presadiť dokopy iba trikrát. Môže za to aj nulové využívanie presiloviek. K dispozícii ich Nitrania mali deväť, no ani jeden z trestov súpera neukončili predčasne, a to gólom. Odrazilo sa to samozrejme aj v zisku bodov. Zo šiestich možných získali len jeden.

Stratený sľubný náskok

Súboj Zvolena s Liptovským Mikulášom mal byť podľa tabuľkového postavenia jasnou záležitosťou domácich. Lenže v prvej tretine mali úradné hodiny bratia Rudolf a Richard Hunovci a tromi presnými zásahmi v prvom dejstve vytvorili pre hostí komfortný náskok. Lenže v hokeji dosť často tri góly vôbec nie sú veľa. Zvlášť, ak protihráčom ešte ostáva štyridsať minút. Bryndziari sa z tejto situácie s prehľadom dostali, na konci duelu svietilo na ukazovateli skóre 6:4 a všetky body ostali doma. Hosťujúci tréner svojich zverencov určite nepochváli.

Deväť a dosť

Hokejisti bratislavského Slovana pôsobili v posledných týždňoch viac ako líderským dojmom. V deviatich zápasoch stratili len bod pri víťazstve po predĺžení s Liptákmi. No v uplynulých dňoch tento príbeh napísal svoj koniec. Dva zápasy, dve prehry. Takáto je najnovšia bilancia hráčov z hlavného mesta. V piatok nevydarená tretia perióda stretnutia a nečakaná prehra 6:3 v Miškovci. V nedeľu prehra 2:1 pod Tatrami, pod ktorú sa gólom podpísal bývalý spoluhráč. Krutý pád z víťaznej vlny, no aj napriek tomu udržanie si prvej priečky v tabuľke.

Autor: Martin Lehotský / Grafika: Kristína Prievalská