Tri momenty štrnásteho hracieho dňa

09.11.2020

V nedeľu boli na programe opäť 4 extraligové zápasy. Záver týždňa nám priniesol krásne hokejové momenty a rozhodne sa bolo na čo pozerať. Nitra po 11-gólovej prestrelke s Liptákmi natiahla svoju víťaznú šnúru, Novozámčania vyrabovali Banskú Bystricu, Detva prekvapila Kamzíkov a v šlágri kola, Košice na domácom ľade podľahli Slovanu Bratislava. Poďme sa teda spoločne pozrieť na tri najzaujímavejšie momenty z týchto stretnutí.

Líder ligy v kanadskom bodovaní sa opäť predviedol

Po úvodných piatich minútach zápasu medzi Popradom a Detvou by len máloktorý pozorný fanúšik našej najvyššej súťaže predpokladal, že družstvo spod Poľany dokáže tento zápas vyhrať. Po dvoch rýchlych góloch totižto na ukazovateli skóre svietil stav 2:0 pre domácich Kamzíkov. Aj napriek ich streleckej prevahe počas celého zápasu sa Medvede nevzdali a po presných zásahoch SýkoruCoxa bol po troch tretinách vyrovnaný stav, 2:2. V predĺžení, ktoré sa hrá vo formáte 3 na 3 prišla na rad hviezdna chvíľa kanadského útočníka hostí. Necelú minútu pred jeho koncom bol pri svojom samostatnom úniku podrazený a rozhodca nariadil trestné strieľanie. Jonathan Charbonneau tak dostal možnosť rozhodnúť tento zápas a v ceste mu stál len Tomáš Vošvrda. Ostrieľaný útočník zvolil pomalší rozbeh pri nájazde, no už pred brankárom si v rýchlosti premiešal puk a učebnicovým forhendovým blafákom prekonal excelentného gólmana domácich.  Vďaka tomuto víťaznému gólu si Detva spod Tatier odniesla veľmi cenné dva body a Charbonneau si upevnil svoje prvenstvo medzi najlepšími strelcami Tipos extraligy.

Ďalší premiérový strelec v drese Nitry

Nitrania tento rok dávajú veľký priestor aj mladým hráčom a zatiaľ sa im to vypláca, keďže po 6 odohratých zápasoch majú na svojom konte plný počet bodov, teda 18. V stredu si vo farbách Corgoňov otvorili svoje strelecké účty Ondrej Molnár spolu s Oliverom Stümpelom. V nedeľu sa k ním pridal 18-ročný Lukáš Škvarek. V stretnutí proti Liptovskému Mikulášu sa presadil na začiatku druhej časti hry, keď zvyšoval skóre už na 4:2 v prospech domácej Nitry. V útočnom pásme pri mantineli vybojoval puk Juraj Šiška, následne sa ho zmocnil Jakub Minárik, ktorý sa s ním vydal smerom na os klziska a bekhendovým zakončením prinútil hosťujúceho brankára k zákroku. Patrik Kozel dokázal strelu len vyraziť priamo na hokejku pri bránke stojaceho Lukáša Škvareka a ten svoju dorážku nekompromisne umiestnil pod hornú žŕdku. Aj vďaka tomuto premiérovému gólu talentovaného útočníka, Nitra zdolala Liptákov v pomere 6:5.

Ruský čarodej

Andrei Makarov vo svojich prvých dvoch vystúpeniach v našej najvyššej súťaži zaznamenal rovnako aj dve čisté kontá. Nedokázali ho prekonať ani hokejisti Nových Zámkov a v nedeľňajšom šlágri na ňom stroskotali hráči Oceliarov. Po prvých dvoch tretinách bol Slovan na východe Slovenska strelecky aktívnejší a zaslúžene viedol 0:1. Do posledného dejstva riadneho hracieho času však vstúpil aktívnejšie domáci celok. Hneď v jeho úvode mali Košice najväčšiu šancu na vyrovnanie. Počas presilovej hry Bruno Mráz nahodil puk od modrej čiary smerom k bráne 27-ročného Rusa, pred ním ho však nešťastne tečoval hosťujúci Cameron Lee priamo na hokejku Košičana Jenyša. Ten mal k dispozícii polodkrytú bratislavskú svätyňu, no v poslednej chvíli Andrei Makarov vymrštil svoj pravý betón a tento pokus efektne zneškodnil. Slovan pridal v závere stretnutia ešte poisťovací gól a po výsledku 0:2 si zo Steel Arény odniesol ťažko vybojované 3 body.

autor: Kamil Schreiber | grafika: Kristína Prievalská