× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

Podpolianska nádielka a derby pre hostí

31.01.2021

Posledný januárový deň patril v hokejovom kalendárnom harmonograme slovenskej Tipos extralige. Na programe boli dve derby – krajské z juhu a východoslovenské i duel dvoch tradičných celkov medzi Slovanom a Duklou. Práve živý prenos tohoto zápasu ponúkol nevídanú situáciu, keď sa zhruba v polovici druhej tretiny sledovanie stretnutia vďaka nedoriešeným administratívnym záležitostiam skončilo.

HC Mikron Nové Zámky – HK Nitra 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 17. Jurík (Västilä, Seppänen) – 4. Tvrdoň (Finlay), 54. Mezei (Slovák, Žitný). Rozhodovali: Baluška, Lokšík – Jurčiak, Durmis, strely: 24:30, vylúčenia: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Nové Zámky: Kiviaho (Lackovič) – Västilä, Clarke, Fereta, Roman, Holenda, Mikuš, Šeliga – Jurík, Seppänen, Števuliak – Bajtek, Doggett, Majdan – Okoličány, Ondrušek, Zahradník – Tóth, Andrisík, Petrík

Nitra: Cowley (Beržinec) – Mezei, Vitaloš, Švarný, Nemec, Ege, Bodák, Hřebíček, Pupák – Tvrdoň, Slovák, Finlay – Kollár, Dauda, Žitný – Fominych, Foget, Molnár – Minárik J., Šiška, Múčka

Nové Zámky nedokázali zvíťaziť ani v siedmom zápase po sebe a z posledných dvanástich duelov získali len štyri body. V úvodnej dvadsaťminútovke otváral skóre svojim devätnástym presným zásahom v sezóne Marek Tvrdoň, avšak domáci dokázali vyrovnať ešte do jej konca. Keď sa už hráči pripravovali na možné predĺženie, Branislav Mezei zobral zodpovednosť do svojich rúk a rozhodol stretnutie.

HK Dukla Ingema Michalovce – HKM Zvolen 3:2 pp (2:0, 0:1, 0:1 – 1:0 )

Góly: 3. Korhonen (Lalancette, Erkinjuntti), 19. Regenda (Bartánus, Mudrák), 63. Šoltés (Kolusz, Hickmott) – 37. Bondra (Kubka), 42. Kubka. Rozhodovali: Kalina, Snášel – Hercog, Šefčík, strely: 27:34, vylúčenia: 6:9 (Nuutinen DKZ za nešportové správanie sa), presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Michalovce: Tomek (Škorvánek) – Mihalik, Mudrák, Kolusz, McCormack, Ťavoda, Louis, Zekucia, Chalupa – Erkinjuntti, Lalancette, Korhonen – Šoltés, Suja, Takáč – Bartánus, Hickmott, Regenda – Mašlonka, Galamboš, Török

Zvolen: Rahm (Trenčan) – Zuzin, Kotvan, Meliško, Kubka, Hraško, Hatala, Ďuriš, Gubančok – Bondra, Mikúš, Kelemen– Nuutinen, Viedenský, Puliš –McPherson, Halama, Stupka  – Marcinek, Tibenský, Kolenič

Úvodná tretina priniesla dvojgólové vedenie domácich „líšok“. V druhom dejstve sa podarilo pri hre v početnom oslabení skórovať najproduktívnejšiemu hráčovi HKM Radovanovi Bondrovi. Na úvod tretej dvadsaťminútovky si pripísal prvý presný zásah v sezóne obranca Branislav Kubka, a tak sa muselo hrať nad rámec šesťdesiatich minút. V predĺžení bol vylúčený zvolenský krídelník Mikko Nuutinen, ktorý napokon musel ísť kvôli protestom do spŕch o čosi skôr než jeho spoluhráči. Presilovú hru dokázal využiť a zároveň prerušiť strelecké mlčanie trojbodový Šoltés.

HC Slovan Bratislava – HK Dukla Trenčín 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Góly: 10. Meszároš (Zigo, Harris), 21. Štajnoch (Zigo, Urbánek), 33. Kytnár (O´Donnell, Sersen), 57. Harris (Štajnoch) – 14. Ackered (Lamcke, Hecl), 46. Ackered, 46. Sádecký (Lemcke, E. Švec). Rozhodovali: Hronský, Stano – D. Konc ml., J. Konc ml., strely: 33:23, vylučenia: 5:3 (Harris 10min za vrazenia na mantinel), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Slovan: Parks (Noskovič) – Sersen, Brodzinski, Mészároš , Štajnoch, Maier, Ališauskas, Bačík, Jasenec – Šišovský, Kytnár, O´Donnell – Zigo, Harris, Urbánek  – Kundrík, Bortňák, Matoušek – Uram, Jednek, Ranford

Trenčín: Karjalainen (Valent) – Ackered, Lemcke, Starosta, E.Švec, Urban, Rajnoha, Krajč Pobežal – Hecl, Paukovček, Chromiak – Okuliar, Rehuš, Kettunen – Valach, Reddick, Berisha – Sojčík, J. Švec, Sádecký

Dukla po šiestich víťazstvách opäť pocítila chuť  prehry, keď nedokázala zvíťaziť na horúcom bratislavskom ľade. Po prvej tretine šli obe mužstvá do šatní za vyrovnaného stavu. Následne Slovan odskočil na rozdiel dvoch gólov. V treťom dejstve sa Dukle podarilo v priebehu päťdesiatich sekúnd vyrovnať, ale na body to nestačilo. Tri a pol minúty pred koncom strelil víťazný gól Harris. V zápase sa dvomi presnými zásahmi presadil obranca Dukly Carl Ackered.

zdroj: HK Dukla Trenčín

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC´05 Banská Bystrica 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Góly: 28. Huna (Lištiak, Mezovský), 32. Štrauch (Huna), 60. Štrauch (Huna) – 43. D´Aoust (Cardwell, Lamper), 57. Kabáč (Výhonský, Breton). Rozhodovali: Štefik, Fridrich – Vyšný, Synek, strely: 15:59, vylúčenia: 5:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Liptovský Mikuláš: Kaarlehto (Kozel) – Mezovský, Nemec, Valtola, Petran, Robertson, Jesus, Droppa, Pavúk – Štrauch, Lištiak, Huna – Hamráček, Oško, Michalík – Tullio, McShane, Portokalis – Surový, Uhrík, Vybiral

Banská Bystrica: Belányi (Rabčan) – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz, Mlynarovič – Sukeľ, Ihnačák, Faško-Rudáš – Vašaš, Sloboda, D´Aoust – Kriška, Dvorský, Lamper – Kabáč, Tamáši, Výhonský

Aj napriek tomu, že „barani“ prestrieľali svojho súpera takmer štvornásobne, na výhru to nestačilo. Liptovský Mikuláš podobne ako v piatok dokázal zvíťaziť na domácom ľade. Tak ako v predošlých zápasoch triedsiatehošiesteho kola, aj v „kôlničke“ to vyzeralo na predĺženie. Andreas Štrauch však dokázal prekonať Belányiho tridsaťosmem sekúnd pred koncom tretej tretiny. Pri tomto góle mu asistoval skúsený harcovník Rudolf Huna. Najskúsenejší hráč Liptákov bol pri všetkých troch presných zásahov svojho mužstva v tomto dueli. Zverenci Milana Jančušku odplatili hokejistom spod Urpína prehru spred piatich dní.

DVTK Jegesmedvék Miskolc – HC 07 Detva 3:7 (1:3, 1:3, 1:1)

Góly: 5. Szirányi (Galanisz, Anderson), 30. Anderson (Vas), 54. Csányi (Anderson) – 6. Downing (Sýkora), 8. Ščurko (Fekiač), 18. Cox (Čacho), 21. King (Rymsha, Čacho), 22. Valent (Downing), 29. Valent (Jendroľ, Sýkora), 57. Charbonneau (King, Cox), strely: 29:26, vylúčenia: 4:6 (Downing 10 min za nešportové správanie), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Miškolc: Adorján (21. Kiss) – Wehrs, Hadobás, Láda, Kiss, Vojtkó, Szirányi – Miskolczi, Vas, Anderson – Csányi, Osterberg, Rokaly – Lövei, Galanisz, Magosi – Révész, Ritó, Galajda

Detva: Petrík – Rymsha, King, Jendroľ, Gachulinec, Bača, F.Fekiač, Lalík, Turan – Cox, Čacho, Charbonneau – Sýkora, Valent, Downing – Ľupták, V.Fekiač, Ščurko – Žilka, Klíma, Askarov

Podpoľanci si schuti zastrieľali u našich južných susedov. Už v úvodnej tretine sa presadili postupne Downing, Ščurko a Cox. Po premiérovom góle Kinga v drese Detvy na začiatku druhého dejstva vystriedal v bránke domácich Adorjána nahradný gólman Kiss. Ten však inkasoval v priebehu tridsiatich siedmich sekúnd od svojho príchodu do svätyne DVTK z hokejky Valenta. Práve dvadsaťtriročný center dokázal o sedem minút na to vsietiť aj druhý presný zásah. Zverenci trénera Bokroša napokon pridali v treťom dejstve ešte jeden gól, a tak sa Podpoľanci tešili z víťazstva v riadnom hracom čase znovu po siedmich zápasoch.

HK Poprad – HC Košice 3:4 (0:2, 3:2, 0:0)

Góly: 22. Haščák (Drgoň, Svitana), 25. Skokan (Haščák, Livingston), 36. Skokan (Livingston, Drgoň) - 9. Lapšanský (Poirier,Pavlin), 14. Réway (Klhůfek, Chovan), 24. Poirier (Michalčin, Růžička), 30. Belluš (Klhůfek, Poirier). Rozhodovali: Tvrdoň, Novák – Crman, Frimmel, strely: 39:19, vylúčenia: 2:6, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, bez divákov

Poprad: Vošvrda (Hamerlík) – Drgoň, Hudec, Kramár, Ulrych, Seigo, Dalhuisen, Česánek, Jevoš – Svitana, Skokan, Haščák – Mešár, Zagrapan, Livingston – Vandas, Preisinger, Handlovský – Hajnik, Bjalončík, Matúš Paločko

Košice: Riečický (Vay) – Pavlin, Deyl, Michalčin, Růžička, Slovák, Cibák, Novota, Krasničan – Réway, Chovan, Lapšanský – Belluš, Poirier, Klhůfek – Milý, Eliaš, Jokeľ – Jenyš, Havrila, Frič

Vo východoslovenskom derby sa podarilo zvíťaziť „oceliarom“. Tí tak prelomili štvorzápasovú sériu bez zisku bodu. V stretnutí sa potvrdilo pravidlo – derby nemá favorita. Svedčia o tom strelecké pokusy na oboch stranách. „Kamzíci“ síce Košice prestrieľali, avšak hokej sa hrá na góly a efektívnejšie boli zverenci Jana Šťastného. Najlepšia ligová ofenzíva potvrdila svoju silnú stránku, keď využila presne polovicu presilových hier. Na strane hosťujúceho celku sa blysol Émile Poirier s bilanciou jeden plus dva. Skvelý bodový výkon na druhej strane trochu zatienili tri vylúčenia.

autor: Patrik Ľupták | grafika: Kristína Prievalská