Historické víťazstvo Nitry, postup Popradu

05.04.2021

Úvod nového pracovného týždňa ponúkol fanúšikom elitného slovenského hokeja várku ďalších dvoch štvrťfinálových stretnutí play-off Tipos Extraligy. Domáci hokejisti z Detvy i Nitry boli v zhodnej pozícii – cieľom bolo odvrátiť prvý mečbal súpera a predĺžiť si sezónu. Pod Zoborom sa krátkodobá ambícia podarila splniť nadmieru, o čosi nepriaznivejší priebeh sa z pohľadu Detvy odohral pod Poľanou.

HC 07 Detva – HK Poprad 1:3 (1:3, 0:0, 0:0)

Góly: 8. Cox (Čacho, Rais) – 7. Mashinter (Mešár), 11. Haščák (Skokan), 15. Zagrapan (Višnevski). Rozhodovali: Goga, Výleta – D. Konc ml., J. Konc ml., strely: 32:26, vylúčení: 4:8, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov

Detva: Lazušin (15. Petrík) – Rais, King, Rymsha, Gachulinec, Bača, F. Fekiač, Jendroľ, Turan – Cox, Čacho, Charbonneau – Askarov, Klíma, Lalík – Ľupták, Halama, Magdolen – Ščurko, V. Fekiač, Žilka

Poprad: Vošvrda – Drgoň, Brejčák, Višnevski, Dalhuisen, Ulrych, Kramár, Hudec, Jevoš – Matúš Paločko, Skokan, Haščák – Tavi, Preisinger, Vandas – Livingston, Zagrapan, Handlovský – Mešár, Matej Paločko, Mashinter

Hostia z Popradu vyvrátili šíriace sa mýty o nemohúcnosti vsietiť gól pri rovnovážnom počte hráčov na ľade a už počas prvého dejstva prekonali ruského brankára Lazušina hneď trikrát. Po poslednom rozvlnení siete za jeho chrbtom z hokejky Zagrapana, smeroval gólman so skúsenosťami z KHL na striedačku, jeho miesto zaujal Petrík. Pri presilovej hre sa paradoxne presadili zásluhou Coxa domáci, keď vyrovnávali stav zápasu. Mimo prvej tretiny sme už góly nevideli. Poprad si zaistil postup medzi najlepšiu štvoricu v najkratšom možnom čase.

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 8:2 (2:2, 0:0, 6:0)

Góly: 4. Slovák (Bodák), 8. Fominych (Vitaloš, Bajtek), 43. Slovák (Bodák, Holešinský), 46. Holešinský, 54. Bodák (Slovák, Hrnka), 54. Kollár (Fominych), 56. Hrnka (Švarný), 59. Finlay (Hrnka, Žitný) – 7. Matoušek (Gašpar, Zigo), 9. Maier (O´Donnell). Rozhodovali: Štefík, Müllner – Hercog, Valo, strely: 45:24, vylúčení: 16:20 (Vitaloš 10min za bitku; Hrnka 10min za bitku; Šťastný 10min za nešportové správanie; Kundrik 10min za bitku; Maier 10min za bitku), presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov

Nitra: Cowley – Mezei, Bodák, Švarný, Nemec, Ege, Pupák, Vitaloš, Drábek – Tvrdoň, Slovák, Holešinský – Finlay, Hrnka, Žitný – Bajtek, Kollár, Fominych – Šiška, Šťastný, Minárik

Slovan: Parks (54. Gudlevskis) – Meszároš, Štajnoch, Sersen, Ališauskas, Maier, Brodzinski, Jendek, Valach – Gašpar, Harris, Buček – Šišovský, Kytnár, O´Donnell – Rapáč, Zigo, Matoušek – Kundrik, Bortňák, Lukošik

Historicky prvá výhra Nitry nad Slovanom v play-off je na svete! Diametrálne odlišný a pomerne nečakaný priebeh mala štvrtá bitka medzi „corgoňmi“ a bratislavským Slovanom. Nervózna séria sprevádzaná naťahovačkami i pästnými výmenami nebola svojej povesti nič dlžná ani tentokrát. Rozhodcovia rozdali celkovo stodvanásť trestných minút – päťdesiatšesť na oboch stranách. Podieľali sa na nich napríklad Vitaloš s Kundrikom, ktorý sa do seba slušne pustili už v desiatej minúte zápasu. Zo sľubnej pästnej výmeny mladíkov vyšiel lepšie obranca domácich, aby sa neskôr prizeral ďalšej pasovačke. Tentokrát si to chlapsky rozdal Tomáš Hrnka a Patrik Maier, opäť víťazne pre Nitru. Po konci druhej tretiny sa do malej slovnej výmeny dostal i Šťastný s hosťujúcim Parksom, čo vyvolalo menšie nepokoje pred odchodom do kabín na oboch stranách. A mimo toho? Videli sme desať gólov, vyrovnanej prestrelky sme sa však nedočkali, veď až osem vsietili domáci. S nožom na krku svojho súpera doslova rozobrali, Slovanu nepomohla ani výmena brankárov, veď Gudlevskis úspešne kryl iba štyri zo siedmich letiacich pukov. Po tri kanadské body zaznamenala trojica domácich korčuliarov – Martin Bodák, Tomáš Hrnka a Marek Slovák, čím sa pričinili o návrat série do hlavného mesta.

autor: Silvester Bobko | grafika: Kristína Prievalská