× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

TRIEDA A BIEDA – štvrťfinále

12.04.2021

Nedávno uplynulé extraligové dni predostreli devätnásť kapitol vyraďovacích bojov, z ktorých sa zrodili semifinálové dvojice našej najvyššej hokejovej súťaže. Aktéri všetkých duelov predvádzali výkony hodné play-off a každá štvrťfinálová séria ponúkla viacero pútavých momentov. Výber najzaujímavejších okamihov, ktoré mohli byť zlomovými, nebol jednoduchý.

TRIEDA

Otvorenie série vo veľkom štýle

Predzvesťou zaujímavých a vyrovnaných meraní síl medzi Michalovcami a Trenčínom bol už ich úvodný stret a záver série napokon ukázal, že sa jednalo o jediný duel, v ktorom dokázalo uspieť domáce mužstvo. V prvej dvadsaťminútovke tomu však nič nenasvedčovalo, pretože na Zemplíne v tejto časti dominoval trenčiansky káder. „Vojaci“ v otváracom dejstve strelili dve dvojice presných zásahov, ktoré boli od seba oddelené dvomi minútami hracieho času. Bezgólový stav zlomili Trenčania v ôsmej minúte a v desiatej už viedli 2:0. Podobný kúsok načali v osemnástej minúte, keď zvýšili na rozdiel troch gólov a ukážkovú tretinu uzavreli štvrtou ranou do domácej siete päťdesiatpäť sekúnd pred prvou sirénou. Brankára Tomeka vo svätyni Michaloviec vystriedal jeho kolega Škorvánek, hostiteľom to dodalo potrebný impulz a svojmu súperovi vrátili požičané hneď v nasledujúcej perióde. Piata, siedma, dvanásta a napokon šestnásta minúta prostredného dejstva znamenali štyri michalovské trefy. Do záverečnej časti sa tak za stavu za stavu 4:4 šlo odznova. Ofenzívny koncert sa výrazne pozastavil a v tretej tretine sa skóre menilo len raz, keď sedem minút pred koncom rozhodol o zemplínskom víťazstve skúsený Bartánus. Okrem streleckej aktivity oboch mužstiev patrí uznanie aj striedajúcemu domácemu gólmanovi, ktorý nastúpil do duelu vo veľmi zložitej situácii, no bravúrne sa s ňou vysporiadal a udržal si čisté konto, ktorým značne dopomohol k celkovému obratu.

Šesťgólová tretina

Najlepšie dejstvo štvrťfinálových duelov smeruje za menami nitrianskych hokejistov, ktorí sa vo štvrtom dueli so Slovanom blysli obdivuhodnou presnou muškou. Protagonisti oboch strán začali páliť do siete už v úvodnej časti a v deviatej minúte svietilo na ukazovateli skóre 2:2. To však bolo na dlhšiu dobu z gólového účtu všetko. Do konečného výsledku zápasu bolo treba doplniť ešte šesť presných zásahov a tejto aktivity sa vzorovo ujali domáci Nitrania. V štyridsiatej tretej minúte začali predvádzať útočné divadlo. Šestnásť minút trvajúcu prevahu pretavili na poltucet gólov, ktorými absolútne zobrali vietor z krídel slovanistického orla. V poslednej tretine protivníka z hlavného mesta rozobrali a zdolali ho vysoko 8:2. Bolo to síce jediné víťazstvo Nitry v tejto sérii, no treba uznať, že bolo skutočne parádne.

Opora úspechu

Jedným zo základných kameňov postupu Slovana do semifinále bol strážca bratislavskej svätyne Tyler Parks. Jedinou škvrnou pri jeho mene bolo päť inkasovaných gólov v spomínanom zápase pod Zoborom. Okrem tohto zaváhania si však kanadský gólman držal štandard, ktorý si do vyraďovacej fázy preniesol ešte zo základnej časti. V prvom štvrťfinále podporil snahy svojich spoluhráčov čistým kontom a aj vďaka nemu bratislavský káder zvíťazil 5:0. Počas druhého domáceho stretnutia prešiel za chrbát dvadsaťosemročného brankára len jediný puk a Tyler sa mohol tešiť z výhry 4:1. Séria sa presťahovala do Nitry a v treťom štvrťfinálovom dueli bol Parks opäť oporou zadných radov, inkasoval iba dvakrát s úspešnosťou zákrokov 94,74%. Slabšie chvíle si vybral vo štvrtom meraní síl, obdržal totiž päť gólov a sedem minút pred koncom musel svoje miesto prepustiť  brankárskemu kolegovi. Nijako ho to ale nepoznamenalo a na domácom ľade bol znova pripravený svojmu mužstvu plnohodnotne pomôcť v piatom súboji. Gólman Slovana bol opäť kľúčovým hráčom, do jeho siete si našla cestu iba jedna nitrianska strela a na záverečnom štvrťfinálovom víťazstve mal značný podiel. Proti Nitranom inkasoval celkovo osemkrát a úspešnosť jeho brankárskych intervencií sa počas piatich duelov vyšplhala na 95,04%.

Efektívne dvojice

V jednotlivých bojoch play-off pútali pozornosť aj individuálne výkony hokejistov. V tomto smere najviac vyčnievali dve ofenzívne dvojice. Efektívnejším bolo duo vo farbách bratislavského Slovana. Rastislav Gašpar stihol v piatich vyraďovacích stretnutiach nazbierať deväť bodov za tri góly a šesť asistencií. Úspešne mu sekundoval jeho parťák z prvej ofenzívnej formácie Brant Harris, ktorý si pripísal štyri presné zásahy a tri gólové prihrávky. Najviac vydareným sa pre nich stal záverečný duel, počas ktorého svoje konto obaja obohatili o tri kanadské body a mali leví podiel na víťazstve 5:1. Druhú produktívnu dvojicu tvoria zvolenskí „rytieri“ Peter Zuzin a Marek Viedenský a takisto sa jedná o kolegov z rovnakého útoku. V bodovom smere aktívnejším hokejistom sa stal prvý menovaný, ktorý si k svojmu menu zapísal štyri trefy a tri nahrávky. Marek si osobné štatistiky prikrášlil o dva góly a päť asistencií. Najlepšie to „rytierom“ sadlo v druhom zápase série s Novými Zámkami, v ktorom sa k obom menám Zvolenčanov pripisovali tri kanadské body. Šestnásťbodová a štrnásťbodová dvojica boli jednoznačne ozdobou štvrťfinálových stretnutí.

zdroj: Projekt Timeout (Patrik Ľupták)

BIEDA

Početnosť a efektivita streľby

Traja účastníci vyraďovacej fázy si do istej miery vylámali zuby na totožnom hokejovom faktore. Množstvo a presnosť striel je počas play-off ešte zlomovejšie ako v základnej časti a tímy Detvy, Nových Zámkov a Nitry si týmito ukazovateľmi príliš nepomohli. Detvanci vo štvorici súbojov s „kamzíkmi“ ohrozili popradskú bránku sto ôsmimi streleckými pokusmi, z ktorých vyťažili osem presných zásahov a štvrťfinále ukončili s úspešnosťou streľby 7,41%. Nedarilo sa im najmä na domácej pôde, kde v dvoch zápasoch strelili len dva presné zásahy. Ešte o šesť striel menej vyprodukovali Novozámčania proti Zvolenu, bolo ich stodva, no cestu do siete si našlo taktiež osem, čo vykryštalizovalo streleckú úspešnosť na úrovni 7,84%. Kritickými boli najmä čísla z druhého dejstva úvodného stretnutia, v ktorom „býci“ vyslali do priestoru zvolenskej bránky len štyri strely a v poslednej perióde tretieho súboja iba päť rán. Strelecky najlepšie na tom zo spomínanej trojice mužstiev boli Nitrania, ktorí sa trafili dvanásťkrát a potrebovali na to stošesťdesiatsedem striel. Značnú časť tohto počinu stihli „corgoni“ vo štvrtom stretnutí, počas ktorého vystrelili na bránku Slovana štyridsaťpäťkrát a zaznamenali osem rán do čierneho.

Každá desiata presilovka

Vo viacerých prípadoch nadstavbovej časti sezóny je rozhodujúcim činiteľom produktivita v presilových hrách. Početné výhody rozhodli už nejednu play-off sériu, no pre Nitru bola osudovou slabá úspešnosť v tejto hernej činnosti. V prvých dvoch stretnutiach na bratislavskom ľade mali hokejisti spod Zobora štrnásť presilových možností, na gól ale nedokázali premeniť ani jednu. V treťom meraní síl sa už pri prevahe presadili, bolo to však iba raz z deviatich presiloviek. Najviac času s vyšším počtom mužov na ľade strávili vo štvrtom zápase a z dvanástich výhod využili dve. Sezónu ukončili piatym štvrťfinálovým duelom v Bratislave, kde päť presilových hier pretavili na jednu trefu, ktorá bola poslednou nitrianskou v súťažnom ročníku 2020/21. V priemer boli teda „corgoni“ úspešní v každej desiatej presilovej hre, k dispozícii ich mali štyridsať, využili len štyri.

Po zaujímavom štvrťfinálovom dianí sú pre oko extraligového diváka prichystané skutočne pikantné semifinálové boje, ktoré odštartujú 13.4. 2021 pod Pustým hradom.

autor: Martin Lehotský | grafika: Kristína Prievalská