× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

Z neúspešného try-outu až do extraligového finále


19.05.2021

Kariéra profesionálneho hokejistu častokrát prináša pútavé príbehy, na pozadí ktorých sa nachádza veľké množstvo zaujímavostí, driny a občas aj počiatočných nezdarov. Za jedným takým stojí trenčiansky „poctivák“ Marek Hudec. Ešte na začiatku dnes už uplynulého ročníka sa na chvíľku vytratil z hokejovej mapy – stal sa voľným hráčom bez angažmánu. Všetko však napokon bolo inak. Spočiatku „nechcený“ obranca vyrástol na pilier obrany a zahral si extraligové finále, do ktorého svojmu zamestnávateľovi sám pomohol dokráčať.  

 

 

Ročník 2019/20 strávil Marek Hudec vo farbách bratislavského Slovana. Okrúhly počet tridsiatich odohraných zápasov prikrášlil jedným vstreleným gólom a pre obrancu dôležitými desiatimi plusovými bodmi v tabuľke pravdy. „Keď sa na to pozriem spätne, samotné pôsobenie v Bratislave hodnotím veľmi pozitívne. Zvládol som skúšku a vybojoval si zmluvu na jednu sezónu s opciou na nasledujúcu. Pôsobenie v Slovane pre mňa bolo splneným snom,“ priznáva odchovanec trenčianskeho hokeja. „Po sezóne som dostal ústny prísľub zo strany trénerského štábu a generálneho manažéra Juraja Bakoša o zotrvaní, všetko nasvedčovalo tomu, že budem pokračovať. Celé leto som sa teda pripravoval doma v Trenčíne a čakal na podpis zmluvy,“ pokračuje dvadsaťsedemročný obranca. Veci sa ale napokon z jeho pohľadu skomplikovali, keď organizácia „belasých“ prešla personálnymi zmenami hneď na niekoľkých postoch. „Aj po zmenách síce naďalej trval záujem, napokon však všetko dopadlo inak – koncom prvého augustového týždňa som sa dozvedel, že v Slovane končím. Bolo to nečakané a nepríjemné prekvapenie, no tak to v hokejovom živote občas chodí,“ ohliada sa za nie príliš úsmevnými chvíľami. 

 

 

„Hneď ako som sa spomínanú správu dozvedel, s mojím agentom Petrom Neverišom sme sa snažili vzniknutú situáciu riešiť.“ Okolnosti však nepriali. Obdobie medzi sezónami už bolo v štádiu, kedy väčšina klubov pomaly uzatvára svoje súpisky a pripravuje sa na nový ročník. Jedna výnimka sa predsa len našla. „Košice mali počas leta nejasno ohľadom zloženia kádra a napokon vyšla správa o usporiadaní try-outu. Je to klub s bohatou históriou a tradíciou, patrí medzi top organizácie na Slovensku, preto ma myšlienka zabojovať o miesto oslovila. Bol som bez angažmánu, nebolo nad čím váhať. Bral som to ako výzvu,“ vraví vždy pozitívne naladený Marek Hudec. V extraligových kuloároch patrí medzi známejšie mená, na konte má necelých stotridsať duelov medzi tunajšou elitou a disponuje skúsenosťami zo Škandinávie, kde hokejovo vyrastal. Napriek všetkému musí o svojich kvalitách presviedčať. „Nie je to nič príjemné a jednoduché, ale pravdupovediac som na tieto situácie už svojím spôsobom zvyknutý. V Škandinávii som si takmer každú zmluvu musel vybojovať počas mesačnej skúšky alebo hromadného try-outu. O konkurenciu tam núdza nikdy nebola, nič som nedostal zadarmo. Vnímam to ako súčasť procesu. Som typ hráča a človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva a chce sa neustále zlepšovať a napredovať.“

 

zdroj: Marek Hudec official (facebook)

 

Metropola východu privítala vyše dvadsať hokejistov s rovnakým cieľom. Získať angažmán v najúspešnejšom slovenskom hokejovom klube. Počas troch dní museli aktéri trénerov presvedčiť o svojich kvalitách. Marek Hudec pôsobil sebavedomo, počas modelovaných zápasov nastupoval v prvom obrannom páre a podarilo sa mu aj bodovo presadiť. „Na try-out som šiel dobre pripravený, cítil som sa skvele. V modelovaných zápasoch sa mi pomerne darilo, takže som mal z toho celého dobrý pocit. Veril som, že to môže skončiť podpisom zmluvy.“ Finálny ortieľ ho však zaskočil. Medzi desiatkou úspešných uchádzačov jeho meno chýbalo. „Bol som zaskočený. Od klubu som dostal vysvetlenie, že práve počas dní, kedy sa try-out konal, sa im podarilo podpísať jedného zo stálych členov minulosezónnej obrany. Tým pádom už majú podpísaných šesť „starších“ obrancov a na pozícii siedmeho a ôsmeho chcú kvôli náročnej finančnej situácii nechať priestor talentovaným hráčom z košickej mládeže,“ vysvetľuje dôvody, ktoré stoja za jeho nepodpísaním zmluvy s „oceliarmi“. Prestup od jedného konkurenta k druhému sa napokon nekonal. 

 

 

Ako sa po niekoľkých týždňoch ukázalo, na východe Slovenska napokon zotrval. Ďalšou zastávkou bol Poprad. A ako inak, opäť skúška – podobnú sezónu, kedy o svojich kvalitách musel najskôr presvedčiť, absolvoval už vo Fínsku, preto nešlo o premiéru. Pod Tatry pricestoval Hudec pripravený, po neúspechu v Košiciach ostal v záťaži - tréningový priestor počas obdobia bez klubu mu poskytol Púchov na čele s trénerom Okuliarom. „S Popradom som bol v kontakte už v auguste. Vtedy mali však už čo sa týka obrancov plno. Niekedy v prvej polovici septembra sa situácia v Poprade zmenila, skontaktovali sme sa znova a ponuke pána trénera Mikulu prísť sa ukázať som ihneď bez váhania prikývol. Bol som veľmi rád, že ponuka prišla práve z tak ambiciózneho tímu, akým Poprad v tejto sezóne nepochybne bol. Priznám sa, že to prišlo trochu nečakane, no o to viac ma to potešilo,“ prechádza k omnoho príjemnejším témam. Stále však nebolo vyhraté. Bývalý hráč Trenčína, či Žiliny však nezaprel svoje povahové vlastnosti a postupom času sa zo siedmeho obrancu vypracoval na stabilného člena popradskej defenzívy. „Počas kariéry som už zažil rôzne nečakané situácie, s ktorými som sa musel vyrovnať, takže ani po týchto skúsenostiach som sa ani na sekundu nevzdával a neprestával veriť, že táto sezóna môže byť napriek všetkému úspešnou. Príležitosť, ktorú mi Poprad na čele s pánom trénerom Mikulom dal, som si nesmierne vážil a snažil som sa ju využiť čo najlepšie.“

 

 

Z neúspešného košického try-outu bolo rázom extraligové finále s Popradom. Defenzívne ladený rodák z Trenčína mal v dvadsiatich siedmich rokoch na lane prvý veľký tímový úspech. „Až s odstupom niekoľkých dní si všetci uvedomujeme, aký veľký kus dobrej práce sme odviedli. Napriek tomu nás však finálový neúspech mrzí. Stretli sme sa výnimočná partia, ktorá od prvého až po posledný zápas robila všetko pre vysnený tímový úspech. Cieľom nebolo skončiť prví po základnej časti, ale vyhrať posledný zápas sezóny. Sklamanie z neúspechu bolo naozaj obrovské,“ vracia sa k skončenému ročníku z tímového hľadiska. „Kamzici“ síce na historicky úspech nedosiahli, no v očiach svojich fanúšikov patrili na vrchol. „Ihneď po návrate zo Zvolena nás čakalo príjemné prekvapenie v podobe priaznivcov čakajúcich pred štadiónom. S takouto fanúšikovskou podporou som sa ešte v kariére nestretol,“ s radosťou hovorí na margo popradských hokejových podporovateľov Marek Hudec. 

 

zdroj: HK Poprad (Matej Vasičák)

 

Oku lahodiace vyvrcholenie ročníka medzi Zvolenom a Popradom sa nieslo v znamení bojovnosti, vysokej kvality a chcenia na oboch stranách. Nasvedčovali tomu zdravotné patálie viacerých hokejistov z jednotlivých táborov, ktoré ich v bojoch o titul nezastavili. „Nasledujúce dni sme mali zopár tímových akcií a meetingov. Keď sme sezónu oficiálne ukončili, navštívil som nášho tímového lekára, ktorý mi pomáha dať do poriadku nedoliečené zranenie zo sezóny. Našťastie to nie je nič vážne a o pár dní už budem schopný opäť trénovať,“ priznáva Hudec. Ten sa okrem hokeja venuje aj inému odvetviu, taktiež spojenému so športom. Je certifikovaným osobným trénerom, avšak počas leta sa naplno venovať tejto oblasti neplánuje. V prioritách má jasno. „Naplno určite nie, nakoľko mojou prioritou je jednoznačne hokej. Ako som spomínal, stále sa chcem zlepšovať, napredovať a dosahovať svoje sny a ciele. Kurz osobného trénera som si spravil asi pred šiestimi rokmi. Rád sa vo voľnom čase vzdelávam, učím novým veciam. Fitness a zdravý životný štýl si našli u mňa neodmysliteľné miesto. Pokiaľ ma niekto požiada o rady alebo pomoc v tomto smere, vždy mu ochotne pomôžem. Skôr to však vnímam ako jednu z možností, ktorej by som sa mohol venovať po hokejovej kariére.“ Zdá sa, že nadchádzajúci ročník nebude mať z pohľadu Mareka Hudeca tak dramatický priebeh, čo sa podpísania zmluvy s novým zamestnávateľom týka. „Všetko nasvedčuje tomu, že toto leto bude u mňa jasnejšie a pokojnejšie a o svojej budúcnosti budem mať jasno omnoho skôr ako tomu bolo minulý rok.“ Konštatovaním uzatvára slovenský obranca. 

 

 

autor: Silvester Bobko | grafika: Kristína Prievalská | foto: HK Poprad

PODOBNÉ ČLÁNKY