× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

TRIEDA A BIEDA #46

16.10.2021

Liga pokračuje a s ňou aj ďalší diel Triedy a Biedy. Predchádzajúci týždeň priniesol menšiu dávku zápasov než na úvod ligy, o zaujímavé momenty ale nebola núdza. V tomto diele si povieme niečo o sympaticky hrajúcom lídrovi, ale aj o nečakanom priebehu v perfektnom východniarskom derby či slabej diváckej návštevnosti.

TRIEDA

Nečakaný líder

Ak by ste si mali pred sezónou tipnúť, kto bude na začiatku ligy v prvej štvorke, väčšina by zrejeme očakávala tímy ako Slovan, Poprad, Zvolen či Košice, prípadne Michalovce. To je čiastočne aj pravda, no všetky tieto tímy sa zatiaľ musia skloniť pred Nitrou. Tá si predbežné líderstvo zaslúžila sympatickou a najmä útočnou hrou s množstvom gólov. „Corgoni“ patria k najofenzívnejším mužstvám, a to aj vďaka individuálnym výkonom hráčov ako Tomáš Hrnka, ktorý v siedmych zápasoch nazbieral deväť bodov za päť gólov a štyri asistencie, ale aj Marek Tvrdoň či Samuel Buček. K nim sa pridávajú ďalší lídri – Holešinský, Krivošík či Varga. Okrem toho majú Nitrania oporu aj v bráne v podobe Davida Honzika. To všetko zapríčinilo, že okrem zaváhania proti Slovanu poráža Nitra zatiaľ jedného súpera za druhým a zaslúžene je na prvom mieste v ligovej tabuľke.

Takmer dokonalá otočka

Košice nezačali ideálne a po troch prehrách boli na poslednom mieste bez bodu. Následne sa ich forma zlepšila a vyhrali tri zápasy v rade, no pod Tatrami ich čakal Poprad. Zápas prebiehal ako mnohí očakávali. Domáci boli lepší v každom aspekte hry. Mali väčší tlak, početnejšiu streľbu na bránu, lepšiu hru v nerovnovážnom stave a dávali góly. Po dvoch tretinách bolo 2:0, pričom náskok domácich mohol byť oveľa väčší. Keď pár sekúnd po začiatku poslednej časti zvýšil Dávid Skokan už na 3:0, zdalo sa, že je o všetkom rozhodnuté. Opak bol ale pravdou a všetko to naštartoval Pavel Klhůfek, trinásť minút pred koncom. Keď sa necelých šesť minút pred koncom presadil aj Juraj Milý, fanúšikovia Košíc a určite aj hráči začali veriť minimálne vo vyrovnanie. Toho sa aj dočkali, keď sa tridsať sekúnd pred koncom v útočnom pásme v hre bez brankára najlepšie zorientoval Pavel Klhůfek a strelou naslepo poslal zápas do predĺženia. V hre 3 na 3 ale Patrik Svitana s Dávidom Skokanom ukázali, prečo patria medzi najlepších útočníkov ligy a po krásnej akcii dotiahli zápas do víťazného konca.

BIEDA

Bodová mizéria Prešovčanov

Dva zápasy v minulom týždni prehrala Banská Bystrica aj Liptovský Mikuláš, no oba celky vydolovali aspoň jeden bod za prehru po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch. Žiadne body však nezískalo iba jedno mužstvo – HC Grotto Prešov. Východniari vo východoslovenskom derby s Košicami prehrali tesne o gól, rovnako o gól prehrali aj s úradujúcim majstrom. Hra Prešova síce nie je najhoršia, no na krásu sa nehrá a body v tabuľke budú neskôr chýbať. Hoci zatiaľ Šarišania nestrácajú kontakt s ostatnými celkami, časom sa môže tento rozdiel prehlbovať- Problémom Prešovčanov je strieľanie gólov, v čase písania tohto článku (pred ôsmym kolom) ich mali na konte pätnásť, iba o jeden viac než suverénne najslabší útok trenčianskej Dukly. Zároveň má však Prešov aj najhoršiu obranu zo všetkých ligových celkov. Pokiaľ nedôjde k zlepšeniu oboch týchto ukazovateľov, Prešov sa bude trápiť na chvoste tabuľky.

Divácka návštevnosť

Hoci je zatiaľ stále možné, za určitých podmienok, navštevovať jednotlivé zápasy extraligy, počty divákov na štadiónoch nie sú príliš vysoké. Po niekoľko mesačnej hokejovej „abstinencii“ zrejme aj samotné kluby očakávali väčší záujem. Diváci sa však na zimné štadióny vracajú len veľmi pomaly a v malých počtoch. Svedčia o tom aj návštevy na zimákoch v predchádzajúcom týždni – napríklad v Michalovciach, ktoré hrali oba zápasy doma, prišlo dovedna iba 1 469 divákov, pričom jeden z týchto zápasov hrali „líšky“ so Slovanom a nachádzajú sa na horných priečkach tabuľky. Za očakávaniami určite zaostávajú aj návštevy vo Zvolene, čo je však zrejme čiastočne spojené aj s rozpačitým úvodom sezóny v podaní „rytierov.“ Záujem opadol aj v Prešove, na zápas so Zvolenom bolo „zvedavých“ iba 974 divákov. Návštevnosť v niektorých zápasoch je veľmi nízka a bude určite patriť k negatívnym „rekordom“ extraligy. Dôvodom v niekotrých prípadoch môže byť aj vyššie vstupné v porovnaní s predchádzajucimi sezónami, prípadne obavy časti ľudí stretávať sa v kolektívoch. Nezostáva teda nič iné, iba dúfať, že fanúšikovia hokeja si postupne opäť nájdu cestu do hľadísk zimných štadiónov a záujem divákov bude postupne narastať.

autor: Daniel Kopáč, Radovan Slávik | grafika: Marián Kubík