Filip Vaško: Hovorí sa, že 2:0 je v hokeji zradný výsledok. Stačí, že padne nejaký „blbý“ gól a súper sa dostane na koňa. To sa aj v druhej tretine stalo

04.04.2023

Semifinálový pavúk Tipos Slovenskej hokejovej ligy postavil proti sebe mužstvá Humenného a Martina. Východniari si vďaka lepšiemu postaveniu v tabuľke po základnej časti vybojovali začiatok série na domácom klzisku. Martinčania tak museli absolvovať dlhú cestu na ďaleký východ, kde sa pokúšali uhrať čo najlepší výsledok.

V prvej tretine prvého zápasu sa hral obojstranný hokej s viacerými nastreleniami. Prvá gólová situácia prišla v ôsmej minúte. Skúsený bek „levov,“ Ťavoda, nahodil puk smerom k bráne Maťovčíka, ktorý však nedokázal zasiahnuť a obranca s bohatými skúsenosťami z našej extraligy rozjasal humenské tribúny. Už o pár sekúnd sa nepozornosťou domácich dostal do samostatného nájazdu Lahtinen, zazvonila však žrď a domáci zavelili do protiútoku. Domáci kapitán Filip Vaško vystihol zlú rozohrávku hostí a dostal sa do situácie jeden na nikoho. Skúsený útočník sa chopil príležitosti a zvýšil na 2:0. Zemplínčania mali dôvod na radosť, zatiaľ čo hostia si mohli myslieť, že ide o prvoaprílový žart a Maťovčík už po ôsmich minútach opúšťal bránu, v ktorej prenechal miesto rodákovi z neďalekých Michaloviec Glosárovi. Šancu na zníženie mal vo vlastnom oslabení Ďurina, jeho strela však putovala do ochrannej siete.

V druhej tretine začali aktívnejšie hostia. Do príležitosti sa dostal v dvadsiatej deviatej minúte Toma, no ani na dvakrát neprekonal dobre chytajúceho Durného. Zníženie hostí prišlo o šesť minút neskôr. Po fantastickej prihrávke po osi klziska od Petrana sa bekhendovým blafákom predviedol Ďurina. Hostia z Turca zvýšili tlak na súperovu bránu a výborne forčekovali, čím nútili domácich robiť chyby v rozohrávke a z toho ťažili viaceré strely, ktoré však výborne kryl brankár draftovaný Anaheimom Ducks, Roman Durný.

Častými nastreleniami a dobiedzaním na maskovaného muža domácich sa hostia dostali „levom“ pod kožu, z čoho pramenili viaceré šarvátky v okolí bránkoviska na obidvoch stranách. V poslednej časti boli znova aktívnejší hostia. V závere dostali výhodu presilovej hry, v ktorej si skúsili aj hru šiestich na štyroch. Vyrovnať sa im nepodarilo, naopak kapitán domácich Vaško, vyhodením cez celé ihrisko, uzavrel skóre zápasu na 3:1.

Viktor Ďurina, útočník HK Vitar Martin: „Ťažko sa mi hodnotí zápas, keďže sme prehrali. Myslím si, že prvá tretina nebola z našej strany ideálna. Potom však boli ďalšie tretiny v našej réžii, no bohužiaľ sme nevyužili šance. Pred druhou tretinou sme si povedali, aby sme „nakopli“ nohy, dohrávali súboje a veľa strieľali, pretože sme vedeli, že to brankárovi vypadáva. Snažili sme sa ísť do dorážok, no dnes to nevychádzalo. Ťažko sa vyhráva s jedným streleným gólom. Neboli sme dôrazní v zakončení, aj keď sme mali dostatok šancí, ktoré sme však nepremenili.“

Filip Vaško, útočník HC 19 Humenné: „Zápas bol trošku nervózny, ako každý v play-off. Myslím si, že sme mali výborný úvod do zápasu. Potom prevzali iniciatívu oni a v tretej tretine to bolo hore-dole. Hovorí sa, že 2:0 je v hokeji zradný výsledok. Stačí, že padne nejaký „blbý“ gól a súper sa dostane na koňa. To sa aj v druhej tretine stalo. Martinčania zlepšili pohyb, začali nás napádať a s tým sme mali problémy. Chvalabohu sme to ustáli. Dnes rozhodla naša bojovnosť a srdiečko. Chalani, ktorí boli na oslabení tesne pred koncom hrali obetavo a bojovali. Nepustili sme však súpera do žiadnej väčšej šance. Nakoniec som to trafil do prázdnej a dotiahli sme to do víťazného konca.“

Autor: Peter Šimko I grafika: Marián Kubík