× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

Extraligisti na majstrovstvách sveta 2023


15.05.2023

Už v piatok začali 86. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa tento rok konajú vo fínskom Tampere a lotyšskej Rige. Naši reprezentanti nastupujú v B – skupine v hlavnom meste Lotyšska, v základnej skupine na nich čaká sedem zaujímavých stretnutí, po ktorých sa, veríme, prebojujú aj do vyraďovacej časti.

Ako býva zvykom, časť hráčskeho výberu je tvorená zástupcami našej najvyššej súťaže, tentokrát na všetkých hráčskych postoch. Do Rigy pocestovalo sedem reprezentantov Slovenska s príslušnosťou k najvyššej súťaži, pričom každý z nich hrával v tomto ročníku v inom extraligovom tíme. Okrem tejto sedmičky sa na majstrovstvách sveta predstaví aj trojica hráčov, ktorí reprezentujú iné krajiny, no pôsobili v Tipos extralige – Karol Csányi, Roberts Mamčics a Matic Podlipnik. Celkovo má tak extraliga na šampionáte desať zástupcov, pričom viac ako jedného – konkrétne dvoch – má iba porazený finalista, HKM Zvolen.

Diskutovanou témou pred majstrovstvami sveta bolo obsadenie brankárskeho postu. Realizačný tím sa rozhodol pre trojicu extraligových brankárov, čo sa udialo naposledy v roku 1999. Dvojici Stanislav Škorvánek – Dominik Riečický pomohlo k nominácii vydarené play – off, v ktorom boli oporami svojich tímov. HK Dukla Ingema Michalovce sa aj vďaka výborným výkonom Stanislava Škorvánka dostala z predkola play – off až do semifinále, pričom o nepostupe do finále sa v prípade Dukly rozhodovalo až v siedmom zápase. Dominik Riečický začínal play – off ako dvojka Košíc, no po zaváhaniach Jaroslava Janusa v štvrťfinálových zápasoch s Nitrou, dostával vo vyraďovacej časti čoraz viac priestoru, až bol napokon oporou „oceliarov“ a výrazne prispel k ich výhre vo finálovej sérii. To mu prinieslo aj zisk Zlatej korčule za najužitočnejšieho hráča play – off. Klubovú sezónu z tejto trojice najskôr ukončil Samuel Hlavaj. Mladý brankár Slovana Bratislava, ktorý bude v budúcej sezóne hájiť farby českej Plzne, vypadol so svojim klubom už vo štvrťfinále, no počas základnej časti podával v bráne Slovana Bratislava kvalitné výkony, za ktoré si reprezentačnú nomináciu určite zaslúžil. Nevýhodou tejto trojice je minimálna skúsenosť s medzinárodným hokejom, v zahraničí pôsobil iba Hlavaj. Všetci traja zároveň odchytali v reprezentácii pred MS dovedna iba jedenásť zápasov (Škorvánek a Hlavaj štyri, Riečický tri duely), čo môže byť do určitej miery hendikepom tejto trojice. O ich kvalitách však určite netreba pochybovať, napokon v prvých dvoch stretnutiach to potvrdil Stanislav Škorvánek a v oboch zápasoch podal veľmi dobrý výkon, čím zažehnal obavy odborníkov aj fanúšikov.

Pomôcť by mala našim brankárom obrana, ktorá je okrem zahraničných hokejistov vystužená aj dvojicou extraligistov – Dávidom Mudrákom a Františkom Gajdošom. Pre druhého menovaného pôjde o debut na tejto úrovni, mladý obranca Nitry odohral za výber Slovenska zatiaľ iba šesť zápasov, aj to všetky v rámci prípravy na aktuálne MS. Jeho úlohou tak okrem iného bude aj získavanie skúseností na tejto úrovni, ak však bude pokračovať vo výkonoch, aké predvádzal v extralige, môže byť pre zadné rady dobrou posilou. O niečo skúsenejší, najmä na klubovej úrovni, je hráč HKM Zvolen, Dávid Mudrák, ktorý má na konte zatiaľ osem reprezentačných zápasov a vo Zvolene patril k spoľahlivým obrancom, ktorý vie aj skórovať. Do diania na majstrovstvách však ešte nezasiahol.

Útočné rady vystuží dvojica extraligistov Viliam Čacho – Alex Tamáši. Čachovi sa v reprezentácii darí bodovať, produktívny bol aj v extralige – v drese Trenčína zaznamenal v päťdesiatich troch zápasoch tridsaťosem kanadských bodov (11+27), pričom bol po Šimonovi Petrášovi druhým najproduktívnejším hráčom Trenčína. Tamáši nepatrí medzi reprezentačných debutantov, v drese Banskej Bystrice zaznamenal v päťdesiatich dvoch dueloch tridsať kanadských bodov (14+16). Na reprezentačnej úrovni odohral pred MS dovedna štrnásť duelov s produktivitou na úrovni šesť bodov. Obaja hráči budú v nasledujúcej sezóne pôsobiť v českej extralige.

K sedmičke slovenských reprezentantov musíme pripočítať aj trojicu hráčov, ktorí nenastúpia v slovenskom drese. Zadné rady domácich Lotyšov vystuží obranca Nových Zámkov, Roberts Mamčics, v reprezentácii Slovinska uvidíme hráča, ktorý v tomto ročníku pôsobil v Poprade, Matica Podlipnika. Do útoku našich južných susedov sa dostal hráč HKM Zvolen Karol Csányi. Rodák z Komárna, ktorý má aj maďarské občianstvo, odohral za Maďarsko 36 zápasov a na MS určite pridá ďalšie.

 

Autor: Radovan Slávik I grafika: Marián Kubík

 

PODOBNÉ ČLÁNKY