× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

Rastislav Gašpar: Doma nemôžeme dostať šesť gólov

17.09.2023

Začiatok extraligy je tu a s ním aj dlho očakávané súťažné zápasy. Prvý domáci duel sa hneď v prvom kole odohral aj pod Urpínom, v ktorom „barani“ hostili Duklu Trenčín. Pohľad na zápas, v ktorom domáci celok aj napriek vsieteným piatim gólom nedokázal uspieť a hoci tesne, so svojim súperom prehral, prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Prvá tretina zápasu priniesla dva góly, no začiatok stretnutia sa niesol v pomalom tempe. Oba tímy chceli byť tým prvým, ktorý strelí úvodný gól, no začiatočná dvadsaťminútovka sa odohrávala viac v útočnom pásme Banskej Bystrice. Prvé vylúčenie nastalo na strane Trenčína. Za hru s vysokou hokejkou bol vylúčený Matúš Hlaváč. Baranom sa ich prvú presilovku využiť nepodarilo. Skóre otvoril až Andrej Bíreš, ktorý využil chaos pred svätyňou LaCouveeho v ôsmej minúte zápasu. V tej jedenástej prišlo k vylúčeniu Cartera Turnbulla, no táto situácia gól nepriniesla a v presilovke ťahali „vojaci“ za kratší koniec. O pár minút neskôr nastalo vylúčenie na opačnej strane. Dve minúty si na lavičke posedel Tomáš Bokroš, no ani „barani” presilovku nevyužili. Vyrovnať sa hosťom podarilo až v osemnástej minúte gólom Scotta Conwaya. Tomu sa podarilo dotlačiť puk za bránkovú čiaru bez asistencie.

V druhej tretine sa blysol tím hostí. Hráči Dukly využili vylúčenie kapitána Ivana Ďatelinku a dostali sa v zápase do vedenia zásluhou Petra Lichanca. Poistili si ho aj gólom na 1:3 z hokejky Šimona Petráša, padol taktiež v oslabení „baranov“, a tak Tomáš Matoušek z trestnej lavice mieril na ľad pred skončením trestu. Krátko na to odpovedala gólom aj Banská Bystrica. Od zadného mantinelu poslal Gašpar puk do medzikružia na Andreja Bíreša, ktorý skvelou strelou z prvej trafil ľavý horný roh brány. Patrik Bačík dostal v polovici prostrednej tretiny hokejkou do tváre a musel sa na pár minút odobrať do šatne, k očakávanému vylúčeniu však nedošlo, pretože bol zasiahnutý hokejkou vlastného spoluhráča Štraucha. Tretie vylúčenie druhej tretiny využil tím domácich, Jozef Baláž si na trestnej neposedel ani pol minúty, Bírešovu strelu síce LaCouvee vyrazil, no puk sa odrazil ku Tomášovi Matoušekovi, ktorý vyrovnal a využil tak presilovú hru. Tor Immo dal „baranom“ gól do šatne, tečoval strelu, ktorú vyslal Charbonneau a niečo cez minútu pred koncom druhej tretiny opäť vrátil Duklu do vedenia.

Tretia tretina rovnako priala tímu spod hradu Matúša Čáka, aj keď bol súboj veľmi vyrovnaný a hralo sa intenzívne na oboch koncoch klziska. Už štvrtá minúta poslednej tretiny priniesla rovnovážny stav, kedy tlak domácich vyústil až do gólu Marcusa Velu. O chvíľu na to sa hra preklopila až k brankárovi Filipovi Belányimu, ktorého zamestnali strely Jozefa Baláža a Johnatana Charbonneaua, no gól nepriniesli. V štyridsiatej siedmej minúte zápasu došlo k vylúčeniu autora posledného banskobystrického gólu, Marcusa Velu. Do príležitosti sa však dostal iba bývalý hráč Nových Zámkov, Roman Faith, ktorý trafil žŕdku. Na trestnej lavici sa následne ocitol za krosček Phil Pietroniro, ten za svoju nedisciplinovanosť doplatil, pretože mužstvo spod Urpína využilo presilovku a hokejkou Rastislava Gašpara sa dostalo ku koncu zápasu do vedenia. To však netrvalo dlho. Hráčom Bystrice sa stali osudnými góly v ich oslabeniach. Na konci zápasu ich inkasovali dva, od hráčov Tora Imma a Phila Pietronira. Domácim už nepomohla ani hra v šestici a zápas prehrali 5:6.

K dnešnému zápasu sa pre Projekt Timeout vyjadril Rastislav Gašpar, autor dvoch asistencií a posledného banskobystrického gólu. „Myslím si, že sme nehrali zle, pri hre päť na päť sme veľa krát dominovali, no hokej sa hrá na góly a my ich nemôžme doma dostať šesť, to je veľmi veľa. Musíme si k tomu sadnúť, pozrieť sa na video a poučiť sa z toho.” Prvý zápas Tipos extraligy na ľade „baranov” nedopadol podľa predstáv, no v zápase sa našli aj mnohé pozitíva: „Boli sme dobrí, keď sme hrali našu hru, nevymýšľali sme a hrali jednoducho, taktiež pri našom napádaní sme získali veľa pukov a ich obrancom to robilo problém. Dali sme opäť nejaké góly z presiloviek, naopak dostali sme asi tri góly v oslabovkách, a to musíme jednoznačne zlepšiť.”

Včera prišlo do domácej arény „baranov” 2016 divákov, po nízkych počtoch návštev na zápasoch v príprave si dvadsaťosemročný útočník prvý tohtosezónny duel užil. „Už od včera som sa naň tešil. Fanúšikom chcem odkázať, že ďakujeme za podporu na dnešnom zápase. Prehra nás veľmi mrzí. Každý jeden z nás chcel  vyhrať a verím, že nás budú podporovať aj naďalej. Ešte raz ďakujeme.”

autor: Veronika Mondeková I grafika: Lukáš Ďugel