× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

Na striedačke: Zvolen lídrom, bodové rozdiely sa ešte viac zmenšili


19.10.2023

V novej sezóne prichádzame s novou rubrikou, v ktorej si pre Vás na konci pracovného týždňa pripravíme výber toho najzaujímavejšieho, čo nás v extraligovom víkende čaká, ale aj toho, čo sa  za posledný týždeň zmenilo, ktorý tím sa posilnil, v ktorom klube prišlo k zmenám a pod. Chýbať nebude ani výber našich najlepších článkov, rozpis televíznych prenosov a mnoho iného.

Aktuálna ligová tabuľka

- Uplynulý víkend priniesol zmenu na čele tabuľky, kam sa dostal, hoci iba zásluhou lepšieho skóre, HKM Zvolen. Hokejistom tohto klubu pritom stačilo na posun v tabuľke získať štyri body.

- HK Spišská Nová Ves je s rovnakým počtom bodov ako Zvolen (dvadsaťdva) na druhom mieste, o bod menej majú tretie Nové Zámky, v tomto smere teda došlo iba ku „kozmetickým“ zmenám.

- HC ´05 Banská Bystrica aj pred nasledujúcim víkendom stráca na prvého štyri body, ani tu nedošlo k žiadnej zmene a „barani“ sú stále na štvrtej priečke.

- Rozdiel medzi piatym a desiatim miestom sa zväčšil na šesť bodov, najlepšie je na tom Liptovský Mikuláš, najhoršie Dukla Trenčín.

- Dvojica HK Nitra – HC 19 Humenné zaznamenala po jednej výhre nad rovnakým súperom – Duklou Trenčín a výraznejšie sa k tomuto celku priblížila – oba kluby strácajú na desiate miesto iba tri body.

- HC 19 Humenné je celok s najslabšou ofenzívou (dvadsaťšesť presných zásahov), „levy“ sú spolu s Nitrou aj najhorší v defenzíve – inkasovali štyridsaťdvakrát.

Novinky v extralige

- Ľudovít Jurinyi skončil na pozícii generálneho manažéra a športového riaditeľa HK Poprad, dôvodom boli neuspokojivé športové výsledky klubu.

- Do konca roka prichádza na hosťovanie do Slovana Bratislava obranca Dukly Michalovce, Marek Korenčík. Belasí tým reagujú na zranenia obrancov Michala Sersena a Shawna Lalondea.

- HK Nitra vystužila svoje zadné rady príchodom dvadsaťdvaročného Kanaďana, Alexa Cottona, ktorého pred tromi rokmi draftoval Detroit Red Wings. Predchádzajúce dve sezóny odohral v nižšej fínskej a švédskej súťaži.

- Lídrom produktivity je po desiatich kolách zvolenský útočník Peter Zuzin, ktorý je zároveň aj najlepším strelcom Tipos extraligy (11+5). V počte presných zásahov mu na chrbát dýcha Alexander Avtsin (desať gólov) z Liptovského Mikuláša a Marus Vela (deväť gólov) z Banskej Bystrice.

- Najlepším brankárom z hľadiska úspešnosti zásahov je s 93,68 percentami Pavel Kantor z Nových Zámkov, iba o tri stotiny je „horší“ brankár Spišskej Novej Vsi, Marcel Melicherčík (93,65 %).

- Medzi hráčmi do dvadsať rokov je lídrom produktivity Oleksiy Myklukha taktiež zo Spišskej Novej Vsi, ktorý zaznamenal šesť kanadských bodov (2+4).

Hráči týždňa

Za hráča uplynulého týždňa sme v redakcii vybrali kanadského útočníka Brendana Ranforda, ktorý v drese Slovana Bratislava počas víkendu zaznamenal hetrik a k nemu pridal jednu asistenciu (3+1). Fanúšikom sa najviac páčil výkon Bretta Pollocka z Košíc, ktorý si pripísal dva góly a jednu prihrávku.

Hlasovať za hráča týždňa, s ktorým Vám následne prinesieme rozhovor, môžete vždy v pondelok večer na našom Instagrame.

Tip na článok

Keďže sme za zápas víkendu zvolili duel medzi Spišskou Novou Vsou a Novými Zámkami, tematicky odporúčame rozhovor, ktorý nám v minulej sezóne poskytol Mike Lee, americký obranca „býkov,“  Lee, patril k oporám zadných radov Novozámčanov a svoje kvality potvrdzuje aj v aktuálnej sezóne.

Televízne prenosy

Počas víkendu sú na programe štyri duely, ktoré bude možné sledovať nie len z tribún, ale aj prostredníctvom televíznych obrazoviek. Na svoje si prídu najmä fanúšikovia Nitry, ktorej zápasy budú vysielané v piatok aj v nedeľu, ďalšie vysielané tímy uvidíme na obrazovkách iba raz.

HK Nitra – HC ´05 Banská Bystrica, 20.10.2023, 18:00 (JOJ Šport)

HK Dukla Trenčín – HC Košice, 20.10.2023, 18:30 (Sport 1)

HK Poprad – HK Nitra, 22.10.2023, 16:00 (Sport 1)

HK Dukla Ingema Michalovce – HC Slovan Bratislava, 22.10.2023, 16:30 (JOJ Šport)

Zápas víkendu: HK Spišská Nová Ves – HC Mikron Nové Zámky

Zápasom víkendu je duel dvanásteho kola, v ktorom v tabuľke druhá Spišská Nová Ves privíta v domácom prostredí tretie Nové Zámky. Pre oba celky pôjde o dôležitý zápas z hľadiska vzájomného postavenia v tabuľke. Nové Zámky aktuálne strácajú na svojho súpera jeden bod, tento stav však môže byť v nedeľu iný, nakoľko oba celky čaká ešte piatkový extraligový zápas. Bez ohľadu na to pôjde o duel, po ktorom sa jeden z týchto celkov môže prebojovať na priebežnú líderskú pozíciu. Väčšiu motiváciu v tomto smere budú mať Nové Zámky, keďže lídrom ligovej tabuľky v prebiehajúcej sezóne ešte neboli.

Súboj na čele tabuľky prinesie bez pochyby atraktívny hokej, nakoľko sa ale stretnú dva tímy s aktualne najlepšími brankármi ligy, presných zásahov môže byť menej. No oba celky majú aj kvalitnú ofenzívu, ktorá dokonale preverí práve gólmanov. Spišská Nová Ves v domácom prostredí v prebiehajúcej sezóne ešte neprehrala a ani nestratila bod, túto neporaziteľnosť si „rysy“ určite budú chcieť udržať aj naďalej. V predchádzajúcich dvoch zápasoch však mali na mále, najprv museli Spišiaci otáčať zápas s Nitrou z 0:2 na 3:2, pričom o víťazstve rozhodli až minútu a pol pred koncom tretej tretiny. Nasledujúci zápas s Košicami skončil rovnakým výsledkom, avšak niesol sa vo vyrovnanejšom duchu, hoci v závere sa domáci taktiež strachovali o tesné jednogólové víťazstvo. Spišská Nová Ves si teda bude musieť dať pozor, nakoľko do tretice sa im to už podariť nemusí.

Novozámčania odohrali vonku zatiaľ iba tri zápasy, štvrtý ich čaká v piatok, na ľade prvého Zvolena. Z týchto troch duelov mimo domovský stánok dokázali dvakrát vyhrať, keďže však ide o malý počet zápasov, závery z formy vo vonkajšom prostredí sa príliš robiť nedajú. Ak by „býci“ zvíťazili už v piatok, zdolali by lídra tabuľky, čo by im mohlo pridať na motivácii uspieť aj na Spiši. Navyše, oplatiť možno budú chcieť aj domácu prehru z prvého kola tohto ročníka, v ktorom podľahli práve Spišskej Novej Vsi.

V jedinom tohtosezónnom vzájomnom zápase viedla Spišská Nová Ves na ľade Nových Zámkov 2:0 po góloch Vandasa v prvej a Burgessa v druhej tretine. Domáci iba korigovali výsledok presným zásahom Huga Kováča v tretej tretine, vyrovnať sa im však už nepodarilo. Odvtedy ubehol už viac ako mesiac a forma oboch celkov je aktuálne iná, mužstvá sú zároveň naplno rozohraté. To napovedá, že priebeh zápasu môže byť diametrálne odlišný.   

Vzájomné zápasy oboch celkov nemajú dlhú extraligovú tradíciu, v najvyššej súťaži sa obe mužstvá stretli iba deväťkrát, pôjde preto o ich jubilejný desiaty vzájomný zápas v extralige. Z týchto zápasov zvíťazila Spišská Nová Ves päť razy, dvakrát sa z víťazstva v riadnom hracom čase tešili Nové Zámky, k tomu pridali ešte dve víťazstvá po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch. Mužstvá sa stretávali aj počas pôsobenia v nižšej súťaži, kde všetky štyri vzájomné zápasy vyšli lepšie v prospech Nový Zámkov. Tie trikrát vyhrali v riadnom hracom čase a raz po samostatných nájazdoch.

Naša prognóza: V tomto prípade je naozaj náročné odhadnúť víťaza zápasu, oba celky majú veľmi dobrú formu, sú na čele ligy, majú kvalitných brankárov a dobrú ofenzívu. Rozhodovať budú detaily a individuálne chyby, prípadne vylúčenia, ktoré môžu jeden alebo druhý celok posadiť na koňa. Očakávame kvalitný, zaujímavý a vyrovnaný súboj, ktorý sa pokojne môže rozhodnúť až po predĺžení alebo samostatných nájazdoch. V nich by mohli výhodu domáceho prostredia a podporu tribún zužitkovať práve „rysy.“  

 

autor: Radovan Slávik I grafika: Lukáš Ďugel

PODOBNÉ ČLÁNKY