× Články Rozhovory Videá Fotogaléria Kontakt

Na striedačke: Súboj o čelo tabuľky, strata Humenného začína narastať


03.11.2023

V novej sezóne prichádzame s novou rubrikou, v ktorej si pre Vás na konci pracovného týždňa pripravíme výber toho najzaujímavejšieho, čo nás v extraligovom víkende čaká, ale aj toho, čo sa  za posledný týždeň zmenilo, ktorý tím sa posilnil, v ktorom klube prišlo k zmenám a pod. Chýbať nebude ani výber našich najlepších článkov, rozpis televíznych prenosov a mnoho iného.

Aktuálna ligová tabuľka

  • Ani prvé utorkové kolo tejto sezóny neprinieslo zmenu na čele ligovej tabuľky. Hoci HK Spišská Nová Ves v ňom podľahla Slovanu Bratislava, dokázala si udržať prvú priečku, aj keď len s jednobodovým náskokom.
  • Druhý HKM Zvolen síce v utorok vyhral, prehral však v nedeľu, a tým pádom Spišiakov nepredbehol. Strata je však minimálna a už v piatok čaká oba tímy vzájomný zápas o čelo tabuľky.
  • Na tretie miesto sa prebojovali HC Košice, kde vystriedali HC Mikron Nové Zámky. „Býci“ sa prepadli až na piate miesto, a to z dôvodu negatívnej série štyroch prehier za sebou.
  • Štvrtá priečka patrí znovu Banskej Bystrici, ich strata na prvého predstavuje sedem bodov.
  • Rozdiel medzi piatym a desiatym miestom sa po troch kolách zmenšil, aktuálne predstavuje sedem bodov, stred tabuľky sa tak začína znovu vyrovnávať.
  • Tímy na ôsmom až desiatom mieste majú rovnaký počet bodov – osemnásť, o ich aktuálnej pozícii tak rozhoduje iba skóre.
  • Dukla Trenčín síce stále okupuje jedenástu priečku, na trojicu ktorá je v tabuľke nad ňou však stráca už iba dva body.
  • Výraznejšie začína strácať HC 19 Humenné, ktoré sa z výhry naposledy tešilo 15.10. Hoci tri predchádzajúce zápasy „levov“ skončili len tesnou prehrou o gól a na lade Slovana dokonca dokázali Humenčania vydolovať bod, ich strata na poslednom mieste nebezpečne narastá.

Novinky v extralige

Novým športovým riaditeľom tímu HK Poprad sa stal Július Koval. Pod Tatrami zároveň končí najproduktívnejší hráč minulého ročníka extraligy, Max Gerlach, ktorého kariéra bude pokračovať vo švajčiarskom tíme HC Sierre. Dôvodom sú neuspokojivé výkony tohto hráča.

Najmladším obrancom s gólom v extralige sa stal Vladimír Dravecký ml., ktorý v utorok skóroval v zápase proti Novým Zámkom. Prekonal tak doterajšie prvenstvo Erika Černáka. Dravecký ml. je zároveň druhým najmladším extraligovým strelcom v histórii.

Za nami je prvé utorkové extraligové kolo v prebiehajúcej sezóne.

Na hosťovanie do Dukly Trenčín prišiel útočník Nových Zámkov, Juraj Mikúš, ktorý posilní „vojakov“ do konca novembra.

V piatok sa odohrá iba päť zápasov, duel Slovana Bratislava s Nitrou je preložený na 15.11.2023.

Hráči týždňa

Za hráča uplynulého týždňa sme v redakcii zvolili amerického útočníka Liptovského Mikuláša, Mathewa Berryho, ktorý počas víkendu získal päť kanadských bodov za štyri góly a jednu asistenciu. Aj výber fanúšikov zostáva v rovnakom klube, Martin Reway sa dvoma gólmi a jednou asistenciou podieľal na vysokej výhre Liptákov v Nitre (8:2). K tomu pridal dve asistencie aj v domácom zápase proti Spišskej Novej Vsi.

Hlasovať za hráča týždňa, s ktorým Vám následne prinesieme rozhovor, môžete vždy v pondelok večer na našom Instagrame.

Tip na článok

V minulom roku úspešná rubrika NÁDEJE bude mať pokračovanie aj v prebiehajúcej sezóne, a keďže sa blíži termín vydania prvej časti v aktuálnom ročníku, v archíve sme siahli na úplne prvý článok z tejto rubriky, ktorý sa venoval útočníkovi HKM Zvolen, Matejovi Kašlíkovi. Ten aj dnes patrí k produktívnym hráčom a výrazne sa podieľa na aktuálnom postavení svojho tímu v ligovej tabuľke.

Televízne prenosy

Cez víkend sú na programe štyri televízne prenosy, rovnomerne rozdelené na oba hracie dni. Na svoje si počas víkendu prídu fanúšikovia Michaloviec a Dukly Trenčín, v prípade trenčianskeho celku však veríme, že priaznivci hokeja uprednostnia pred sledovaním televízie návštevu zimného štadióna. „Vojaci“ hrajú oba zápasy v domácom prostredí a navyše, podpora tribún sa im v súčasnej situácii nesmierne hodí.

HC ´05 Banská Bystrica - HC Mikron Nové Zámky, 03.11.2023, 17:30 (JOJ Šport)

HK Dukla Trenčín – HK Dukla Ingema Michalovce, 03.11.2023, 18:30 (Sport 1)

HK Dukla Ingema Michalovce  - HC Košice, 05.11.2023, 14:00 (Sport 1)

HK Dukla Trenčín – HC Slovan Bratislava, 05.11.2023, 17:00 (JOJ Šport)

Zápas víkendu: HK Spišská Nová Ves - HKM Zvolen

Aj tentokrát sme za zápas víkendu zvolili duel medzi Spišskou Novou Vsou a Zvolenom. Priamy súboj o prvé miesto prinesie tiež odpoveď na otázku, či Spišiaci nájdu prvého premožiteľa na domácom ľade, kde v tejto sezóne nie len, že neprehrali, ale ani nestratili bod. Okrem stopercentnej úspešnosti domáceho celku však treba do úvahy vziať aj veľmi dobrú formu Zvolena vo vonkajšom prostredí. „Rytieri“ zatiaľ vonku prehrali iba dvakrát, aj to však bolo až po predĺžení alebo samostatných nájazdoch. V tomto smere sa tak na Spiši rysuje zaujímavé stretnutie.

Prvý vzájomný zápas týchto dvoch celkov v prebiehajúcej sezóne dopadol lepšie pre Zvolen, ktorý v domácom prostredí zvíťazil 3:2. Vo vyrovnanom stretnutí „rytieri“ najprv prehrávali po góle Nellisa v presilovej hre, na čo však gólmi odpovedali najprv bratia Hultsovci a následne Zuzin. „Rysy“ v závere druhej tretiny korigovali presným zásahom Myklukhu, no viac gólov už nepadlo a tak sa z víťazstva tešili domáci.

Až štyri z piatich presných zásahov padli počas presilových hier, je pre to pravdepodobné, že presilové hry budú rozhodovať aj tentokrát. Oba celky patria k tímom s veľmi dobrou úspešnosťou presilových hier, avšak z tejto štatistiky vychádza lepšie HKM, ktorého hráči dokážu využiť takmer každú tretiu početnú výhodu. Spišiaci sú zase lídrom vo využívaní presilových hier o dvoch hráčov, kde je až 50 % pravdepodobnosť, že takáto početná výhoda skončí gólom v sieti súpera. Aj v prípade oslabení je lídrom Zvolen, „rytieri“ ubránia viac než 88 % oslaboviek a sú v tomto ukazovateli lídrom, čo platí aj pri oslabeniach o dvoch hráčov, v ktorých doposiaľ dostali iba jeden gól. Úspešnosť oslabení Spišskej Novej Vsi je o niečo nižšia a pohybuje sa na úrovni takmer 83 %.

Pri pohľade na štatistiky môžeme očakávať vyrovnaný a napínavý duel. Obidve mužstvá patria k ofenzívnym celkom s množstvom hráčov, ktorí dokážu premieňať svoje šance. Upriamovať pozornosť na konkrétneho hokejistu by preto bolo zrejme zbytočné. Pozornosť si však zaslúžia obaja brankári, ktorí môžu byť v tomto prípade jazýčkom na váhach. Melicherčík aj Kupsky patria ku gólmanom s úspešnosťou zásahov nad 90 %, o niečo lepšie z tejto štatistiky vychádza brankár Spišskej Novej Vsi. Priemer gólov na zápas je v prípade Melicherčíka tesne pod dvoma, v prípade Kupskyho sa pohybuje na úrovni 2,78. Rozhodovať teda budú aj títo dvaja muži. Predvedú zákroky, ktoré budú patriť k highlightom víkendu?

Naša prognóza: Štatistika a pravdepodobnosť vraví, že každá séria sa raz musí skončiť, a tak to bude aj v prípade neporaziteľnosti „rysov“ na domácom ľade. Vzhľadom na postavenie v tabuľke a produktivitu hráčov je to práve Zvolen, ktorý má papierovo najväčšiu šancu túto sériu prerušiť. Aj individuálne a tímové štatistiky nahrávajú viac Zvolenu, no domáci celok určite nebude chcieť predať svoju kožu lacno. Spišiaci sa môžu spoľahnúť na výraznú podporu tribún, navyše, nie raz v tejto sezóne už ukázali, že aj napriek nepriaznivému vývoju zápasu, dokázali stav duelu zvrátiť a svoju domácu neporaziteľnosť si udržať. Predpokladáme, že zápas pôjde do predĺženia, v ňom už budú rozhodovať detaily, skúsenosť a najmä pevnejšie nervy. Tie by tento raz mohol mať práve HKM.

 

autor: Radovan Slávik I grafika: Lukáš Ďugel

PODOBNÉ ČLÁNKY